تبلیغات
علوم محیط زست Environmental Science - کودک 13 ساله‌ای که یک میلیون درخت کاشته است

علوم محیط زست Environmental Science

یادمان باشد محیط زیست میراث گذشتگان نیست، آن را از آیندگان به امانت گرفته ایم.

مدیر سایتسیما سفیدیان

به سایت ما خوش آمدید

آرشیو مطالب

لیست کامل مطالب سایت

آخرین عناوین
موضوعات
پیوندها
روزانه ها
امکانات سایت
آمار کل
بازدید
امروز
بازدید
دیروز
بازدید
ماه قبل
بازدید
این ماه
بازدید
آخرین بازید
بروزرسانی
نعداد مطالب
مطلب
نویسندگان
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390  ساعت 11:00 نظرات
نویسنده: لیلا دباغ

یک کودک 13 ساله آلمانی با هدف حفظ طبیعت و داشتن دنیایی سبز در مدت 4 سال بیش از یک میلیون درخت کاشته است.

فیلیکس فینکباینر، کودک 13 ساله ای است که از 9 سالگی شروع به کاشت درخت کرده و تاکنون بیش از یک میلیون درخت داشته است.

این کودک انجمنی با عنوان Plant for The Planet (گیاه برای سیاره) را با شعار "حرف زدن را بس کن، درختکاری را شروع کن!" تاسیس کرده است.

این کودک زمانی که تنها 9 سال داشت گفت: "یک میلیون درخت در آلمان خواهم کاشت." وی این حرف را در کلاس علوم و پس از آموختن درس فتوسنتز کلروفیلی زد.

این پسر که امروز 13 سال دارد تا پایان سال گذشته یک میلیون درخت داشت. وی اولین درخت خود را زیر پنجره کلاس مدرسه در مونیخ کاشت.

الهام بخش وی در اجرای این پروژه، تلاشهای "وانگاری ماتهای"، برنده جایزه نوبل صلح، طبیعت شناس، فعال محیط زیست و زیست شناس کنیایی بود که به کاشت بیش از 30 میلیون درخت کمک کرد.

فیلیکس که در ابتدا تنها به کاشت درخت در آلمان فکر می کرد در هر سال 250 هزار درخت حدود 30 درخت در ساعت کاشته و به تدریج این پروژه مدرسه ای را به سازمان "گیاه برای سیاره" تبدیل کرده است.

این شورای همکاری کودکان توسط 23 کودک 12 ساله اداره می شود. این سفیران کوچک محیط زیست به سراسر دنیا سفر می کنند و رویای خود را به سایر کودکان منتقل می کنند.

این کودکان حق دارند: اگر اکسیژن کم باشد تنها راه نجات کاشت درختان است. برنامه آنها بر روی سه اصل استوار است: حذف تمام آن چیزی که از دیدگاه فناوری دی اکسید کربن تولید می کند، جلوگیری از انتشار کربن در سطح جهانی و در پایان، جنگل زایی دوباره.

براساس گزارش GreenStyle ، درحال حاضر این انجمن اهداف خود را در 131 کشور معرفی کرده است.

در پشت فیلیکس، خانواده ای ایستاده است که به شدت به محیط زیست اعتقاد دارند. به طوریکه پدر این کودک نیز پیش از این مبارزه خود را برای نجات سیاره آغاز کرده بود. زمانی که فیلیکس برای اشاعه ایده های خود به دور دنیا سفر می کند خانواده اش به وی در درسها کمک می کنند.


منبع: خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران


موضوع مطلب:
نظرات مطلب
 • بهار   پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391 15:38

  موهای تنم سیخ شد فوق العاده بود
  واقعا می شه کار کرد ،اگر کسی بخواد میشه .باید بهش فکر کرد به گفته این پسر بااراده حرف زدن را بس کن، درختکاری را شروع کن!"

 • عابدی کارشناس ارشد محیط زیست   یکشنبه 15 خرداد 1390 02:24

  تقدیم به جناب زمانی
  امروز، روز تقدیر از طبیعت است. ما همه یک صدا فریاد می زنیم: زنده باد طبیعت زیبا!
  ای درختان سبز! ای روشنایی آسمان آبی! ای همه آب ها، رودها و اقیانوس ها! ای شادمانه ترین پرندگان! امروز روز شماست.
  به احترام شما زندگان، امروز جشن گرفته ایم؛ جشنی به وسعت همه کوهستان ها، جلگه ها، مرتع ها و همه بوستان هایی که آرامش و هوا و غذا را به ما انسان ها هدیه می کنند.
  ما امروز، قول می دهیم که دیگر یادمان نرود که چقدر به این همه طبیعت و روح، محتاجیم. ما امروز، پیش خداوند قسم می خوریم که حق و احترام همه جانوران را عزیر بداریم. به مرغان دریا و خشکی تعهد می دهیم که آسمان هایشان را سیاه نکنیم
  15 خرداد روز جهانی محیط زیست گرامی باد

 • وحید زمانی   یکشنبه 15 خرداد 1390 01:58

  سلام آقای عابدی من به شما توهین نکردم منظورم از تهرانی ها مردم تهران نبود و نمیدونستم شما اهل تهران هستید. منظور من گروه محیط زیست تهران(دانشکده کرج ) بود از خودم هم حرف نمیزنم شناخت کافی دارم ... آقای کارشناس ارشد محیط زیست با کنایه حرف نزن شما ارشد هستی و متخصص ما باید از شما یاد بگیریم فقط موندم هدف شما از این بحث بی فایده چی بود دلسوز محیط زیست.

 • عابدی دانشجوی ارشد محیط زیست   یکشنبه 15 خرداد 1390 00:46

  سلام مجدد.دوست عزیز جناب زمانی مثل اینکه داریم بیراهه میریم برادر من بیخیال من به کسی توهین نمیکنم حق با شماست.ما تهرانیها ادعا نداریم.ما مخلص همه دلسوزان و متخصصان محیط زیست هستیم ....شما بهترنید

 • وحید زمانی   شنبه 14 خرداد 1390 22:33

  علیک سلام آقای عابدی 1 -سوال منطقی بپرس تا جواب منطقی بشنوی 2- به مقالات ISI خیلی وقته سر زدیم شما نبودی 3- خروجی دانشگاه گرگان دکتر رضایی، دکتر ماهینی، دکتر همامی، دکتر وارسته ، دکتر کبودوندپور، دکتر قلیچی ،دکتر علیزاده و... بوده اطلاع نداری خروجیش رتبه 1 و دوتا رتبه 3 و رتبه 7 کنکورهای ارشد محیط زیست بوده 4- تهرانی ها عددی نیستند تو سرشون زد کم گفتم زیاد نگفتم 5- ما کاری به اساتید شما نداریم لطفا جمع نبندید 6- دکتر رضایی پرنده شناسه بزرگی محض اطلاع کتاب اعتماد هم منبع خیلی از جزوات تدریسی است دکتر وارسته هم از این کتاب تو تدریس استفاده میکنه . امیدوارم از نظرتون منطقی باشه یا اینکه یه تجدید نظری تو معنای منطق داشته باشید موفق باشید.

 • عابدی دانشجوی ارشد محیط زیست   شنبه 14 خرداد 1390 21:57

  اول سلام بعد اینکه من فقط نظرم رو گفتم هیچ ادعایی ندارم فقط سوال کردم.پاسخ منطقی هم نگرفتم .؟؟در ضمن یه سری به مقالات isi بزنید.دوست عزیز و محیط زیستی حرف من اینه خروجی دانشگاه گرگان چی بوده؟هی تو سر این تهرانیا نزن خدایش حداقل پایه گذار این رشته بودن .الان دوستان من تو تربیت مدرس نور -کرج و اصفهان وتهران ارشد میخونن اینقدر ادعا ندارن منم ندارم.حرف من اینه اساتید فعلی ما تو دانشگاهها در زمینه تخصصی ضعیفن.نمونه بارزش دروس پرنده شناسی-پستانداران و حیات وحش.تا حالا شما شنیدید تو گروهی کتابای اسماعیل اعتماد رو تدریس کنن.گرگانیا شما خوبین.من که دوست دارم.وبتون عالیه.

  • لیلا دباغ

   تعریف شما از پاسخ منطقی چیه واقعا ما بی اطلاعیم! صحبت از خروجی کردین دوستان هم خروجی ها را برایتان برشمردند، معلومه شما هیچ اطلاع و شناختی از اساتید علم و اخلاق دانشگاه گرگان ندارید چون اگر داشتید اینطور صحبت نمی کردید، بیشتر از این هم نیازی نمیبینم توضیح بدم چون ارزش این اساتید در قالب نوشته من نمیگنجه.

 • سیما سفیدیان   شنبه 14 خرداد 1390 12:24

  اصلا دوست ندارم اینجوری بنویسم ولی گویا جو داره اینجا خراب میشه!!

  قابل توجه دانشجوی ارشد محیط زیست نمیدونم کجا، آقای عابدی!
  مرسی که به وبلاگ ما سر زدین و مطالب ما رو دست و پا شکسته نگاهی کردین ، در مورد مطالب ، درسته ما هنوز خودمون رو اوایل راه میدونیم و گوناگونی و تنوع مطالب هنوز زیاد نیست اما اگه درصدی هم حساب کنیم مطالب بیشتر در حوزه ی محیط طبیعی است تا انسانی که امیدوارم کم کم هر دو کفه این ترازو در وبلاگمون یکسان بشه!!!


  اما درباره ی بحثی که راه انداختین باید بگم ، اگه منطقی باشید میبینین که شما یک سوال پرسیدید و خانم دباغ نظرشو داد!!
  شما فقط قصد کل کل دارید که این خوب نیست چون سوالی که پرسیدید خیلی شتابزده بود و منطقی پشتش نبود و انگار شما کینه ای از این اساتید به دل دارید که اینجوری مطرح کردید!


  من فقط یه جمله میگم ، هر کسی که به این رشته علاقه ی خاصی نداشته و واردش شده، اگه دانشجوی اساتید ما باشه، عاشق این رشته میشه!!!


  اساتید ما به ما آموختند که کسی رو استاد مسلم ندونیم و ما هم انتقاد پذیر هستیم!
  اما حرف شما اصلا منطقی نیست و کاملا احساسی گفته شده، با اینکه با نظر دوستانم در وبلاگ کاملا موافقم اما این ما نیستیم که باید برای حرفمون دلیل بیآریم، شما که ابتدا ادعایی کردید باید با مدرک حرف بزنید!!!

 • وحید زمانی   شنبه 14 خرداد 1390 10:57

  جناب عابدی عزیز ما دکتر همامی رو قبول داریم اما شما که دکتر رضایی و دکتر ماهینی رو ندیدی و نمیشناسی چرا قضاوت میکنی؟ من به اوضاع تهران اشراف کامل دارم چون برادرم فارغ اتحصیل محیط زیست اونجاست دانشگاه آزادش که هیچ اون دانشگاه تهرانشم خبری نیست دکتر کرمی و دکتر خراسانی که بازنشسته شدن و رفتن دکتر مخدوم هم خیلی وقته گروه اونجا رو محیط زیست نمیدونه میدان افتاده دسته اونایی که دانشجوی اساتید ما بودن و هستن ولی دم در آوردن و کارنامشون مشخصه در مدح سازمان محیط زیست قصیده میگن و کاراشو تائید میکنن تا چند میلیون طرح میگیرن خوشحالم که علم خودمون رو به پول نفروختیم هنوز انتقاد میکنیم. ببخشید که تند گفتم اما امثال دکتر کابلی رو که دانشجوای خودشو ول میکنه دانشگاه آزادی ها رو دورش جمع میکنه تا ازش اطاعت کنند و کاراشو پیش برره قابل مقایسه با هیئت علمی ما نسیت. در ضمن تمام اساتید محیط زیست کشور باید چند واحد علم و اخلاق با دکتر رضایی پاس کنند.

 • داود   جمعه 13 خرداد 1390 23:47

  جناب عابدی عزیز،بنده به قوی بودن اصفهان صحه می زارم اما بنظرتون مقاله ای اس ای با ضریب 10 از یک هییت علمی متوسط است؟؟؟؟؟!!!یالاترین ضریب مقاله در اصفهان و ایران چنده و مال کیه؟؟؟!!!!!!

 • عابدی دانشجوی ارشد محیط زیست   سه شنبه 10 خرداد 1390 23:45

  سلام متاسفانه پاسخ شما برای من قانع کننده نبود.قصد توهین ندارم ا یا به نظر شما خروجی دانشجویان محیط زیست در کشور عالی بوده ؟ایا اساتید تکراری با دانش قدیمی پاسخگو دانشجوی امروزی هست؟شخص شما و بقیه دوستان همکلاسی با علاقه وارد این رشته شدید؟ ؟؟؟من کاملا با شما مخالفم به نظر من دانشگاه گرگان دارای هیت علمی متوسطی هست.

  • لیلا دباغ

   سلام من همامی اصفهان رو خیلی قبول دارم و اصفهان رو قوی می دونم،اما بنظر شما مقاله ای اس ای با ایمپکت فاکتور 10 از یک هییت علمی متوسطه؟اصلا بالاترین مقاله علمی در اصفهان و ایران چنده؟؟؟؟برید از دکتر مخدوم بپرسید ببینم کی رو در ارزیابی در کشور قبول دارد؟؟؟از اساتید تهران و اصفهان بپرسید کارشناسی کجا بودن؟؟؟
   اصلا میدونید چند درصد از هییت علمی های محیط زیست کشور در گرگان تحصیل کردند؟؟؟

 • لیلا دباغ   یکشنبه 8 خرداد 1390 02:44

  خانم احمدی من نظر شما و همسرتون رو دیدم باید خدمتتون عرض کنم که برای تهیه جزوه باید خودتون تشریف بیارید و افرادی که رتبه های برتر امسال بودند بهترین گزینه برای همکاری با شما هستند و از طریق آدرس ایمیلی که گذاشتم میتونید با من درارتباط باشید تا در حد توان در این زمینه بهتون کمک کنم.

 • سلام وبلاگ جالبی بود.در مورد محیط طبیعی مطالب خیلی کم هست.در ضمن میخواستم بدونم بهترین هیت علمی محیط زیست کشور متعلق به کدوم دانشگاهست؟اگه وقت کردید یه سری به دانشگاه اصفهان-علوم تحقیقات تهران بزنید.موفق باشید.

  • لیلا دباغ

   سلام، ممنون از توجه شما، من به عنوان دانشجوی رشته محیط زیست در دانشگاه گرگان اعضاء هیئت علمی این دانشگاه رو یکی از قوی ترین اساتید کشور در این رشته می دونم و خوشبختانه همگی تخصص لازم و کافی رو در این زمینه دارا هستند.

 • فلامینگو   چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 23:02

  امیدوارم فرهنگ آموزش محیط زیست تو کشور ما هم هر چه زودتربه رشد و تعالی برسه

  • لیلا دباغ

   امیدواریم...

 • توکان   چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 16:48

  ایمیل جهت انجام هماهنگی:
  rajaee_aram@yahoo.com

 • توکان   چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 16:47

  با کنفرانس مدیریت مناطق حفاظت شده و نمایشگاه عکس و نقاشی"کودک آگاه,محیط زیست پاک"که این نمایشگاه گامی کوچک در راستای ارتقا فرهنگ سازی در کودکان است منتظر دوستان هستیم...
  گفتنی است حضور دکتر مخدوم و دکتر گشتاسب میگونی جهت دهنده راهمان است...
  زمان کنفرانس:3/3/90
  زمان نمایشگاه:1/3/90الی3/3/90
  مکان:دانشگاه تربیت معلم سبزوار
  مجری:انجمن علمی محیط زیست
  برای اطلاعات بیشتر با ایمیل زیر در ارتباط باشید

  • لیلا دباغ

   بسیار عالی! ممنون از اطلاع رسانی شما دوست عزیز

 • سیما   چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 00:23

  خوش به حالش!
  ما اینجا با هزار ترس و لرز نگرانیمونو درباره ی نابودی باغ گیاهشناسی ها ، جنگل ها ، تالاب ها و ... بیان می کنیم و همه ی تلاشمون اینه که فقط هر چی مونده رو حفظ کنیم! اما توی کشورهای با تفکر، بچه ها برای حفظ محیط زیست گام های مثبت بر میدارن!

  شاید به گفته ی مادر ترزا ، بهتره به جای شرکت در تظاهرات مخالف جنگ، در راهپیمایی صلح شرکت کنیم!!

  شاید بهتره ما هم فقط افکار مثبت رو ترویج بدیم!!!
  شاید اثر کنه!!! شاید...

  • لیلا دباغ

   موافقم، اعتراض ما در مقابل تخریب محیط زیستمون حرف سیاسی محسوب می شه، سیما جان دست ما که به جایی بند نیست و پشتیبانی نداریم شاید همین ترویج افکار مثبت اثر کنه...

 • داود   سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 23:01

  واقعا جای آموزش به بچه ها در فرهنگ ما خالیه...دستتون مرسی

  • لیلا دباغ

   خواهش می کنم

 • وحید زمانی   سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 22:53

  روزی n تا NGO محیط زیستی و طرافدار طبیعت تشکیل میشه دریغ از یک قدم مثبت همه در مدح سازمان محیط زیست قصیده میگن تا طرح هاشون تصویب بشه درخت که نمیکارند هیچ یه مشت آدم رو به اسم اکوتوریسم میبرند تو دله مناطق واسه تخریب...

  • لیلا دباغ

   NGO هم تو کشور ما یه مفهوم فانتزیه که هیچ دردی رو دوا نمیکنه، خانه از پای بست ویران است!

 • رحمت   سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 12:08

  نمی دونم تا حالا درختی كاشتید یا نه؟ ولی واقعآ لذت بخشه و به انسان بسیار انرژی مثبت میده. به امید روزی كه ما هم بتونیم همچین كار بزرگی انجام بدیم.

  • لیلا دباغ

   امیدوارم...
   به وبلاگ خوبتون هم سر زدم، موفق باشید.

 • مایسا   دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 13:36

  چه بچه خوبی!
  خدا خیرش بده!
  کاش اینجا هم یکی پیدا میشد ...

  • لیلا دباغ

   متاسفانه تو کشور ما بستر چنین کارهایی برای بچه ها فراهم نیست چون فرهنگ سازی نشده و اهمیت محیط زیست به درستی بهشون تفهیم نشده

 • داود   دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 12:36

  با تشکر
  بنظرم همین پروژه را برای سرخدارهای جعفرآباد گرگان انجام بدیم خیلی خوب میشه یا به فیلیکس فینکباینر بگیم بیاد چند هزارتا درخت هم اینجا بکاره هرچی نباشه بقایای جنگلای ژوراسیک اینجا مونده که چیزی نمونده فاتحه شو بخونیم

  • لیلا دباغ

   من این مطلب رو گذاشتم تا به خودمون که دانشجوی رشته محیط زیست هستیم، یادآوری کنم که ما وظیفه داریم کودکان رو با فرهنگ محیط زیستی آشنا کنیم و در جهت ارتقاء آگاهی کودکان در این زمینه تلاش کنیم

وبلاگ ها و سایت های تخصصی و غیر تخصصی محیط زیست بسیارند اما این منجر نشد تا سهم خودمان را در تهیه ی یک وبلاگ محیط زیستی ادا نکنیم. روزی که قدم در این راه گذاشتیم اطلاع چندان زیادی نداشتیم، باشد تا دست نوشته های ما رهنمون دیگران شود.
مطالب این وبلاگ پیرامون علوم مختلف محیط زیست، عکس، اطلاعات متفرقه و تجربه هایی است که در این چند سال بدست آورده ایم!
به این امید که زودتر به هدفمان برسیم، که همانا به کارگیری دانشمان در حفاظت و حمایت محیط زیست بکر و اصلاح محیط زیست تخریب شده در تمام تنها سیاره ی زیستای موجود است.

درباره سایت
آرشیو
نویسندگان
تقویم
کلیه حقوق این سایت محفوظ است. طراحـ ـقالبـ: ـنقاشــ