تبلیغات
علوم محیط زست Environmental Science - نهم و بیستم شهریور، روزهای تلخی که زندگی آفرین شدند!

علوم محیط زست Environmental Science

یادمان باشد محیط زیست میراث گذشتگان نیست، آن را از آیندگان به امانت گرفته ایم.

مدیر سایتسیما سفیدیان

به سایت ما خوش آمدید

آرشیو مطالب

لیست کامل مطالب سایت

آخرین عناوین
موضوعات
پیوندها
روزانه ها
امکانات سایت
آمار کل
بازدید
امروز
بازدید
دیروز
بازدید
ماه قبل
بازدید
این ماه
بازدید
آخرین بازید
بروزرسانی
نعداد مطالب
مطلب
نویسندگان
یکشنبه 19 شهریور 1391  ساعت 18:40 نظرات
نویسنده: شهره توکلی
بی شک نهم و بیستم شهریور از روزهایی هستند که بخشی از تلخ ترین حوادث تاریخ حیات وحش ایران در آن رقم خورده است:
نهم شهریور 1373: در نهم شهریور سال 1373 یک یوزپلنگ مادر با سه توله اش در نزدیکی شهرستان بافق در استان یزد ، مورد حمله چند فرد غیر بومی قرار گرفت . در آن حادثه یوز مادر توانست فرار کند و اما دو توله اش کشته شدند ؛ اما توله سوم زنده ماند و توسط محیط بانان نجات یافت . این توله پلنگ که "ماریتا " نام گرفت به پارک پردیسان تهران انتقال یافت و در سال 82 تلف شد .

بیستم شهریور 1390: انتشار فیلم دردناک کشتن یک خرس قهوه ای با دو توله اش در یکی از روستاهای سمیرم موجی از اعتراضات مردمی را نسبت به این عمل شنیع، ضد اخلاقی و غیر انسانی برانگیخت. در تاریخ ایران این نخستین بار بود که شاهد چنین حجمی از اعتراضات مردم، فعالان حقوق حیوانات و حامیان محیط زیست نسبت به کشتار، آزار و اذیت حیوانات کشورمان بودیم.
روز نهم شهریور بعد ها از سوی انجمن یوزپلنگ ایرانی به عنوان «روز یوزپلنگ ایرانی» نامیده شد و روز بیستم شهریور نیز از سوی گروه زیادی از حامیان حیوانات و دوستداران محیط زیست به عنوان «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات» نامگذاری شد و این چنین بود که این حوادث تلخ به روزهایی ماندگار برای آگاه سازی و افزایش اطلاعات عمومی برای نجات حیات وحش و حیوانات این سرزمین تبدیل شد.
هر  چند که اکثر دوستداران محیط زیست و فعالان محیط زیست با این دو روز آشنایی دارند اما وظیفه ی همه دوستداران محیط زیست است که این روزها را برای عموم مردم معرفی کنند و از آنها دعوت کنند در برنامه هایی که همه ساله در این روزها برگزار می شود مشارکت و همراهی داشته باشند.موضوع مطلب: علوم محیط زیست،
نظرات مطلب

وبلاگ ها و سایت های تخصصی و غیر تخصصی محیط زیست بسیارند اما این منجر نشد تا سهم خودمان را در تهیه ی یک وبلاگ محیط زیستی ادا نکنیم. روزی که قدم در این راه گذاشتیم اطلاع چندان زیادی نداشتیم، باشد تا دست نوشته های ما رهنمون دیگران شود.
مطالب این وبلاگ پیرامون علوم مختلف محیط زیست، عکس، اطلاعات متفرقه و تجربه هایی است که در این چند سال بدست آورده ایم!
به این امید که زودتر به هدفمان برسیم، که همانا به کارگیری دانشمان در حفاظت و حمایت محیط زیست بکر و اصلاح محیط زیست تخریب شده در تمام تنها سیاره ی زیستای موجود است.

درباره سایت
آرشیو
نویسندگان
تقویم
کلیه حقوق این سایت محفوظ است. طراحـ ـقالبـ: ـنقاشــ