تبلیغات
علوم محیط زست Environmental Science - ناموس حیات وحش ایران

علوم محیط زست Environmental Science

یادمان باشد محیط زیست میراث گذشتگان نیست، آن را از آیندگان به امانت گرفته ایم.

مدیر سایتسیما سفیدیان

به سایت ما خوش آمدید

آرشیو مطالب

لیست کامل مطالب سایت

آخرین عناوین
موضوعات
پیوندها
روزانه ها
امکانات سایت
آمار کل
بازدید
امروز
بازدید
دیروز
بازدید
ماه قبل
بازدید
این ماه
بازدید
آخرین بازید
بروزرسانی
نعداد مطالب
مطلب
نویسندگان
شنبه 3 مهر 1389  ساعت 15:12 نظرات
نویسنده: زینب دوستی

 

بد نیست بدانید:

 

 

- در تمام دنیا پنج گونه بوز وجود دارد. یکی از آنها آسیایی است و بقیه در آفریقا زندگی می کنند. تنها زیستگاه یوز آسیایی در مناطق کوهستانی ایران است.

 

- مثل «یوز پلنگ» (بچه مشترک یوز با پلنگ) در گذشته «یوز شیر» هم داشته ایم؛ کلمه ای که به گوش ما اصلا آشنا نیست چون نسل شیر ایرانی سالهاست منقرض شده!

 

-  از سال 1380 که پروژه حفاظت از یوز آسیایی در ایران شروع شد، شکار یوز یک خلاف بزرگ است و جریمه ی سنگینی دارد، جریمه ای به اندازه 21 میلیون تومان(تقریبا نصف دیه یک انسان).

 

- یوز ایرانی گرچه دونده و شکارچی ماهری ست اما نه قدرت «پلنگ» را دارد، نه شهامت «سگ شکاری» را. برای همین معمولا یوزها به انسان نزدیک نمی شوند و تا به حال دیده نشده یک یوز به انسان حمله کند.

 

- یوزهای آزاد-یعنی حفاظت نشده- معمولا شش تا هفت سال عمر می کنند اما در اسارت عمرشان به 12 تا 14 سال هم می رسد. پیرترین یوزی که در ایران وجود دارد 14 ساله است. یوزی که به خواست پروژه بین المللی حفاظت از یوز برایش اسم جنگال را انتخاب کرده اند. این اسم را از یک کتیبه تاریخی مربوط به دوران اشکانیان در آورده اند که در آن نقش یوز پیداست.

 

- هندی ها به یوز می گویند «چیتا» به معنی «خال خالی» ( در زمان اشغال هند این کلمه به زبان انگلیسی رفت). عرب ها یوز را فهد صدا می زنند و افغانی ها به فارسی دری صدایش می کنند« تازی پرنگ» (تازی پلنگ). یوز یک کلمه کاملا فارسی ست از بن مضارع « یوزیدن» به معنای جستن.

 

 

 

موضوع مطلب:
نظرات مطلب
  • sima   یکشنبه 4 مهر 1389 12:59

    مرسی!
    خیلی جالب بود!  •   شنبه 3 مهر 1389 21:07

    سلام آساره جان. مطلب جالبی بود. دستت درد نکنه.

وبلاگ ها و سایت های تخصصی و غیر تخصصی محیط زیست بسیارند اما این منجر نشد تا سهم خودمان را در تهیه ی یک وبلاگ محیط زیستی ادا نکنیم. روزی که قدم در این راه گذاشتیم اطلاع چندان زیادی نداشتیم، باشد تا دست نوشته های ما رهنمون دیگران شود.
مطالب این وبلاگ پیرامون علوم مختلف محیط زیست، عکس، اطلاعات متفرقه و تجربه هایی است که در این چند سال بدست آورده ایم!
به این امید که زودتر به هدفمان برسیم، که همانا به کارگیری دانشمان در حفاظت و حمایت محیط زیست بکر و اصلاح محیط زیست تخریب شده در تمام تنها سیاره ی زیستای موجود است.

درباره سایت
آرشیو
نویسندگان
تقویم
کلیه حقوق این سایت محفوظ است. طراحـ ـقالبـ: ـنقاشــ