تبلیغات
علوم محیط زست Environmental Science - روز جهانی جهانگردی با محوریت "توریسم و تنوع زیستی" ; تنوع زیستی خون می گرید

علوم محیط زست Environmental Science

یادمان باشد محیط زیست میراث گذشتگان نیست، آن را از آیندگان به امانت گرفته ایم.

مدیر سایتسیما سفیدیان

به سایت ما خوش آمدید

آرشیو مطالب

لیست کامل مطالب سایت

آخرین عناوین
موضوعات
پیوندها
روزانه ها
امکانات سایت
آمار کل
بازدید
امروز
بازدید
دیروز
بازدید
ماه قبل
بازدید
این ماه
بازدید
آخرین بازید
بروزرسانی
نعداد مطالب
مطلب
نویسندگان
دوشنبه 5 مهر 1389  ساعت 19:02 نظرات
نویسنده: مایسا گرگانی
امروز، 5 مهر، روز جهانی جهانگردیه. این مطلب دیروز در سایت سبزپرس درج شده:
سبزپرس- گروه بین الملل، نگار حسینی: از زمانی که "ظل السلطان" در میانکاله برای تفرج و خوشگذرانی و گردش، 35 ببر را در یک روز کشت، بیشتر از صد سال می گذرد. حالا کسی نیست آن دوره را به یاد بیاورد و باید تاریخ را ورق زد و سند یافت برای این کشتار. دوره کشتار بوفالوهای پارک ملی "یلواستون" هم انگار به ما قبل تاریخ تعلق دارد، این همه که دور است. اصلا مگر می شود باور کرد کسی برای گردش و شکار تا "یلواستون" برود و تنها در یک روز ده هزار بوفالو را بکشد و پوست بکند. این ها همه به نظر افسانه می آیند، انگار آن ها که این کشتارها را به راه انداخته اند بویی از تمدن نبرده بودند. حالا می شود البته به آن ها حق داد که کسی برایشان از اهمیت تنوع زیستی چیزی نگفته بود و وحشیگری در آن دوره هنوز مذموم نبود و هزار توجیه دیگر. این دوره اما دوره تازه ای است. چیز غریبی نیست اگر جامعه مدرن قرن بیستمی کشتار حیوانات بی دفاع را منع کند. جامعه ای که تقویم آن پر است از روزهای بزرگداشت تنوع زیستی و جانداران و همه برنامه هایش به منع کشتن و آزار می پردازد، که آخرین آن هم اختصاص روز جهانی جهانگردی است به تنوع زیستی. فردا 5 مهرماه مقارن با 27 سپتامبر، روز جهانی جهانگردی است. روز جهانی جهانگردی امسال به «توریسم و تنوع زیستی» اختصاص دارد، در جایی که سال 2010 هم سال جهانی تنوع زیستی است. حالا بیشتر کشورهای دنیا در برگزاری «آبرومندانه» چنین روزی از هم پیشی می گیرند با این حال و با وجود همه اقدامات نمادین و در این جامعه مدرن، هنوز جانوران برای تفریح عده ای کشته می شوند، آن هم با توجیهی با عنوان «توریسم شکار».

کشتار  بچه فوک ها در قالب توریسم شکار

توریسم شکار را شاخه ای از گردشگری می دانند، جایی که در آن درآمد زیادی به حساب کشورهایی ریخته می شود که راه را برای گردشگران باز می گذارد تا جانوران بی دفاع را با هر وسیله ای خواستند، بکشند. برای یافتن مصادیق این نوع توریسم لازم نیست کشورهای دورافتاده و فقیر را بگردید، در مهد تمدن و مدرنیته این اتفاق می افتد. مروری بر سایت های گردشگری کشورهای "کانادا" و "نروژ" نشان می دهد که فعالیتی وحشیانه به اسم توریسم شکار در این کشورها برای گردشگران تبلیغ می شود و آن چیزی نیست جز دادن امکان کشتن بچه "فوک" های کوچک به گردشگران. عکس ها اما نه چیزی از گردشگری در خود دارند نه شکار. بیش از هر چیز این اقدام شکارکشی به نظر می رسد تا شکار. در این بخش برای مثال یک گردشگر با میله آنقدر به سر یک بچه فوک دریایی می کوید تا بچه فوک بمیرد و بعد هم پیروزمندانه بر لاشه بیجان آن عکس می گیرد.  کسی نمی داند در جایی که فوک ها با کاهش شدید جمعیت مواجه هستند، تبلیغ چنین شکلی از توریسم چه محلی از اعراب دارد، این هم که نباشد چطور می توان به کشته شدن یک موجود زنده برای تفریح راضی شد؟

بالغ شدن با کشتن دلفین نهنگ

نروژ اما تنها کشور اسکاندیناوی نیست که برای کشتار جانوران در مظان اتهام است. کمی آن سوتر، در جزیره فارو در  کشور دانمارک، هر ساله جوانانی که به 20 سالگی رسیده اند، با تله گذاری، "دلفین نهنگ های" شکم سفید آتلانتیکی را به دام می اندازند و  شکم آن ها را می درند تا ثابت کنند به بزرگسالی رسیده اند، هر چند سایر کشورهای اسکاندیناوی هم سابقه بهتری ندارند. گفته می شود به خاطر این سنت قدیمی اسکاندیناوی در ۳۰ سال گذشته شش میلیون نهنگ دلفین به این شیوه قتل عام شده اند. عکس ها نشان می دهد در پایان مراسم، تمام آب منطقه از خون نهنگ ها سرخ می شود.

به خاطر یک کاسه سوپ

در دیگر قسمت های زمین هم خبرهای بهتری نیست. در آب های شرق دور هم کوسه ماهی ها قربانی اشتهای سیری ناپدیر گردشگران و علاقمندان به سوپ باله کوسه می شوند. این جانور که بسیاری از گونه های آن در معرض انقراض است، بیش از هر چیز برای استفاده از باله در سوپ رستوران های چینی شکار می شود، جایی که برای هر کاسه سوپ باله کوسه باید 100 دلار هزینه کرد. کشتن کوسه ها هم برای این منظور کمتر از کشتن فوک ها نیست، صیادان بعد از کندن باله ها آن ها، کوسه های نیمه جان و در حال خونریزی را در اقیانوس رها می کنند تا آرام آرام و دردناک جان بکنند و بمیرند.

این ها فقط نمونه هایی هستند از کشتار وحشیانه جانداران در جایی که مناسبت ها از حفاظت از تنوع زیستی حکایت دارد. به نظر می رسد در قرن بیست و یکم، با وجود تمامی اقدامات نمادین برای حفظ طبیعت، هنوز هم اقتصاد بر جان جانداران ارجح است.

 نوشته شده در ساعت 13:18:45, مورخ 04/07/1389 منبع:http://isdle.ir/news/index.php?news=3922
موضوع مطلب: اخبار محیط زیستی،
نظرات مطلب

وبلاگ ها و سایت های تخصصی و غیر تخصصی محیط زیست بسیارند اما این منجر نشد تا سهم خودمان را در تهیه ی یک وبلاگ محیط زیستی ادا نکنیم. روزی که قدم در این راه گذاشتیم اطلاع چندان زیادی نداشتیم، باشد تا دست نوشته های ما رهنمون دیگران شود.
مطالب این وبلاگ پیرامون علوم مختلف محیط زیست، عکس، اطلاعات متفرقه و تجربه هایی است که در این چند سال بدست آورده ایم!
به این امید که زودتر به هدفمان برسیم، که همانا به کارگیری دانشمان در حفاظت و حمایت محیط زیست بکر و اصلاح محیط زیست تخریب شده در تمام تنها سیاره ی زیستای موجود است.

درباره سایت
آرشیو
نویسندگان
تقویم
کلیه حقوق این سایت محفوظ است. طراحـ ـقالبـ: ـنقاشــ