تبلیغات
دانشجویان محیط زیست گرگان - جمعی دوستانه با دکتر مجید مخدوم در دانشگاه گرگان
دانشجویان محیط زیست گرگان

!یادمان باشد!! محیط زیست میراث گذشتگان نیست، آن را از آیندگان به امانت گرفته ایم

 روز پنجشنبه 6/8/89، دکتر مجید مخدوم، بنیانگذار علم ارزیابی و آمایش سرزمین در ایران، بعد از 15 سال (به گفته خودشان)، در دانشگاه منابع طبیعی و علوم کشاورزی گرگان در بین جمعی از دانشجویان علاقمند که اکثرا  محیط زیستی بودند (از کارشناسی تا مقاطع بالاتر ) و نیز اساتید گروه محیط زیست، آقایان دکتر ماهینی، دکتر رضایی، دکتر وارسته، دکتر میر کریمی و خانم دکتر محمد زاده ؛ کارشناسان و معاونان اداره کل محیط زیست استان گلستان و همچنین کارشناسان و  مسئولان دانشگاهی و ... حضور یافتند.

 

 

ما که همیشه ذکر خیر دکتر مخدوم را از زبان اساتید خوبمان که خود را شاگرد دکتر می دانند، می شنیدیم، دیدن ایشان برایمان بسیار هیجان انگیز و مسرت بخش بود !

 

اولین نکته مثبتی که در ایشان دیدیم، وقت شناسی بود زیرا سر ساعت مقرر ( 9 صبح)  در جلسه حضور یافتند...

 

دکتر مخدوم در بدو ورود گفت: "یک نفر بودم و حالا (با اشاره به حضار علاقمند محیط زیست دانشگاه گرگان) این همه!"

از وقتی که دکتر مخدوم دیگر به گرگان نیامده بودند 15 سال می گذشت یعنی آن زمان ما بچه بودیم، از ترافیک گرگان تعجب کرده و گفتند: " قدیم این همه ماشین نبود... اما همه ساختمان های دانشگاه گرگان همان هایی بود که 15 سال پیش بوده؟ " ...  و اما دکتر نمی دانست که الان چند هزار دانشجو همین جا روزگار می گذرانند که 15 سال پیش برای700 دانشجو بوده!! ....

دکتر مخدوم سخنرانی خود را با تأکید بر فکر و اندیشیدن آغاز نمود.

 

 

ایشان وطن دوستی را به قلمرو طلبی موجودات هستی تشبیه کردند و دلایلی که مبنی بر بازگشتن بعد از تحصیل به وطن متذکر می شدند بسیار دلنشین و منطقی بود و ما را تحت تاثیر قرار داد.

ایشان تاکید کردند که در این جمع قصد تدریس ندارند و فقط درد دل یک دلسوخته ی محیط زیست را برای دلسوزان آن مطرح می کنند، اما اصلا بیجا نیست اگر بگوییم که همگی از سخنان ایشان درس بزرگی  گرفتیم.

دکتر مخدم به دو اشتباه رایج در فرهنگ محیط زیست ایران اشاره کردند که در مجامع علمی و خبری بسیار تکرار می شود :

1- به کار بردن واژه ی زیست محیطی در گفتار در حالی که از نظر دستوری چنین واژه ای معنا ندارد و صحیح آن محیط زیستی است !

 زیست محیطی  محیط زیستی

 

2- تاکید در اختلاف بین کلمه ی اندوخته(reserves)  و منابع (resources) !

 مثل این باور غلط که ایران سومین منبع گاز جهان را داراست، درحالی که کشور ما از نظر اندوخته جز 3 کشور  اول جهان محسوب می شود ! در واقع هنگامی به اندوخته ، منبع می گوییم که قابل استخراج و استفاده باشد!


در ادامه به اختصار مباحثی که ایشان به بحث گذاشتند آمده است:

* واژه توسعه پایدار ترجمه عبارت sustainable development بوده که صحیح ولی ناقص است،  صحیح تر  آن: «توسعه پایدار و درخور» می باشد.

* مؤلفه های توسعه پایدار و در خور از نظر محیط زیست: 1- توان اکولوژیکی یا طبیعی هر پهنه، 2- نیروی انسانی ماهر و غیر ماهر، 3- منابع مالی، 4- ساختار زیر بنایی.

* معادله SS یا sink-source؛ میزان ورودی و خروجی باید در تعادل باشد...

* اختلاف بهره برداری و بهره وری!

* ظرفیت برد که شامل ظرفیت برد اکولوژیکی، روانی، فیزیکی و محیط زیستی است.

* اختلاف صاحب نظران و دانشمندان در ارجحیت سودمندی افزایش تنوع زیستی در مقابل  کاهش آن ، همچنین اختلاف نظر در وجود مساله ای به نام  تغییر اقلیم !

* نداشتن نقشه ی نفتی در کشور که دکتر مخدوم به آن اشاره کردند!

*  و اخلاق محیط زیستی

 


در این بین سوالات بسیاری و البته جالبی توسط دانشجویان و اساتید مطرح میشد که تامل برانگیز بود!

از جمله مسائلی که از دکتر سوال شد مساله ی دریاچه ی ارومیه و یک راه حل برای این مشکل بود! ایشان برطرف کردن این بحران محیط زیستی را اجرای یک برنامه ی میان مدت دانستند و تاکید کردند که 70 تا 75 درصد مصرف آب کشور برای کشاورزی است که 70 درصد آن هدر می رود، اگر این هدر روی آب جبران شود، مشکل کم آبی و در نتیجه خشک شدن دریاچه ارومیه تا حدی حل خواهد شد..

 * * *

نکته ای  که دکتر به آن بسیار اشاره کردند و بسیار مهم بود، توانا ساختن خویش به عنوان کارشناسان و متخصصان آینده محیط زیست در برخورد با مسئولین اجرایی و حتی مدیران ادارات و سازمان محیط زیست بود و اینکه چطور می توان علم خود را به نحوی شایسته در اختیار آنها قرار داد که بفهمند و به آن عمل کنند!


بیرون از جلسه همه با ایشان  با اشتیاق فراوان عکس یادگاری گرفتیم!

و جذابیت این  عکسهای یادگاری در این  بود که هر سه نسل از جامعه ی محیط زیستی این دانشگاه  در یک عکس حضور داشتند! دکتر مخدوم، اساتیدی که دانشجوی ایشان بودند و ما !

 

 

 

و آنها که نبودند جایشان خالی بود....  

 


این گزارش توسط دوستان خوبم مایسا گرگانی، داود فداکار و وحید زمانی تهیه شده است که از ایشان سپاسگزارم!


نوشته شده در جمعه 7 آبان 1389 ساعت 14:57 توسط سیما سفیدیان نظرات |

http://GSES.sub.ir

http://Mohitezist85.mihanblog.com