تبلیغات
علوم محیط زست Environmental Science - فاجعه محیط زیستی دیگر در شمال کشور

علوم محیط زست Environmental Science

یادمان باشد محیط زیست میراث گذشتگان نیست، آن را از آیندگان به امانت گرفته ایم.

مدیر سایتسیما سفیدیان

به سایت ما خوش آمدید

آرشیو مطالب

لیست کامل مطالب سایت

آخرین عناوین
موضوعات
پیوندها
روزانه ها
امکانات سایت
آمار کل
بازدید
امروز
بازدید
دیروز
بازدید
ماه قبل
بازدید
این ماه
بازدید
آخرین بازید
بروزرسانی
نعداد مطالب
مطلب
نویسندگان
پنجشنبه 16 دی 1389  ساعت 12:40 نظرات
نویسنده: وحید زمانی

ذخیرگاه زیست کره ، نقطه داغ زیستی، 

پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی میانکاله

در حال نابودی است!

 نگذاریم بهشت پرندگان ایران به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار شود.

 

همکاران محترم و علاقمندان به محیط زیست

متن زیر گویای شرایطی است که می رود عنقریب تالاب بین المللی پناهگاه حیات وحش و ذخیره گاه زیستکره میانکاله را که به واقع بر آن بهشت پرندگان ایران نام نهاده اند، در ورطه تخریب جدی و غیر قابل جبران قرار دهد.انتظار می رود به این موضوع فارغ از احساس و نگرش محلی پرداخته و دیدگاههای خود را به این متن افزوده و آن را برای اطلاع دیگر دوستان ارسال نمایید.

راستش را بخواهی هیچ وقت باور نمی کردم کسی این قدر جسارت داشته باشد که با قلب و آینده  مهمترین تالاب کشور و بهشت پرندگان ایران بازی  بکند و حاضر شود مجوز احداث جاده ای به طول بیش از ده کیلومتر در دو زون امن آبی و خشکی خلیج و شبه جزیره میانکاله صادر کند. میانکاله پناهگاه حیات وحش، نقطه داغ زیستی، ذخیره گاه زیستکره و اولین تالاب بین المللی ایران در فهرست کنوانسیون تالابهای حائز اهمیت جهانی است. چنانچه تالابهای ایران را به صورت موزاییکی کنار هم بچینیم، میانکاله از لحاظ اهمیت و تنوع پرندگان و ارزشی که در مسیر مهاجرت شمال – جنوب پرندگان  و واقع شدن در کریدور اصلی مهاجرت دارد و همچنین به دلیل موقعیتش در منتهی الیه ضلع جنوب شرق دریای خزر بخش امن این مجموعه تالابی را به خود اختصاص می دهد و مسیر پیش بینی شده برای احداث جاده هسته داغ را در این زون امن تشکیل می دهد.

اردک سر سفید، پلیکان خاکستری، عقاب دریایی دم سفید، کلنی اصلی فلامینگو( که جمعیت آن گاهی بالغ بر 70 هزار قطعه می گردد و جمعییت اصلی این گونه در کشور می باشد)، تنجه، آووست، سیاه کاکل و بسیاری دیگر از گونه ها تجمع زیست شان در این مسیر مهم و حساس از تالاب میانکاله است. این به دلیل ارزش اکولولوژیکی آن و شرایط تروفی تالاب است که برای برخی ها واژه مأنوسی نیست.

دیگر چه برای فخر و بالیدن از داشتن تالاب میانکاله و اصولاً تالابهای بین المللی برای سازمان باقی خواهد بود و کارشناسان و محیط بانان فعال در سایر مناطق تالابی به چه امیدی فعالیت کنند، در شرایطی که سازمان با اولین و مهمترین تالابی که به تنهایی نیمی از تنوع زیستی پرندگان کشور و یک چهارم جمعیت پرندگان کشور به خود اختصاص می دهد چوب حراج میزند. اگر بپذیریم که ضروت داشته باشد مسیر یا جاده گردشگری در داخل پناهگاه و تالاب بین المللی میانکاله داشته باشیم، مسیر این جاده را چه کسی و بر پایه چه داده ها و معیارهایی باید انتخاب کند؟ آیا هیچ خردمندی می پذیرد جاده به طول بیش از ده کیلومتر در زون های امن و حساس که اعتبار و کلیت ارزش میانکاله به این زون وابسته است برای رسیدن به ساحل دریا که یک زون تفرجی است ایجاد نمود.

بر پایه همان مطالعاتی که در طرح های جامع و تفصیلی سازمان برای میانکاله انجام گرفته است، مسیر آبی و خشکی احداث جاده در زون های امن واقع شده اند

جهت اطلاع جناب آقای معاون محترم محیط طبیعی و تنوع زیستی که فرموده اند "این یک پل چوبی است که با رعایت موازین زیست محیطی ساخته خواهد شد و یک مسیر گردشگری است و چنانچه شروعی برای تخریب میانکاله باشد ما جلوی هر اقدام غیر قانونی را خواهیم گرفت" باید گفت نمی توانیم بپذیریم شما ناآگاه به مسایل اکولوژی و فنون مدیریت مناطق هستید که این جمله گفته اید، شاید در آن لحظه دچار غفلت و فراموشی شده اید که برای احداث یک جاده تحت عنوان گردشگری که سراسر عملیات و اثرات آن بر منطقه تخریبی می باشد مجوز صادر کرده اید. کجای منابع علمی و دیدگاههای کارشناسی و محیط زیستی تأیید می نماید که برای رسیدن به زون گردشگری (در اینجا ساحل دریا)، مسیری حتی چوبی به طول ده کیلومتر در زون های امن احداث نمود، آنهم بدون دریافت گزارش ارزیابی اثرات توسعه طرح مربوطه؟؟؟ آن موقعی که هیچ گونه مجوزی برای انجام این کار در میان نبوده مجریان جاده بدون در نظر گرفتن ملاحظات تالاب اقدام به شن ریزی در عمق تالاب و در محدوده قانونی پناهگاه به عرض بیش از ده متر و طول بیش از صد متر در دِل تالاب نموده اند، آیا این یک اقدام تخریبی نبود که جلوی آن گرفته نشد. حال که حداقل یک مصوبه در اختیار دارند، چگونه می توان جلوی اثرات تخریبی را گرفت. به هر حال ما اکنون امانتدار میراثی هستیم که باید نه بهتر که حداقل به همین وضع موجود، آن را به آیندگان بسپاریم و هم اکنون در مرحله امتحان بزرگی هستیم ک اوراق ما را آیندگان تصحیح خواهند نمود.

این متن را برای دیگران بفرستید تا در سالی که شرایط اقلیمی وضعیت شکننده ای برای محیط زیستمان رقم زده است مسئولین بیشتر از این نمک به زخم مان نپاشند و حوادث پارک ملی گلستان و  جنگل های غرب کشور را یاد آوری نکنند.

نظرات مطلب
 • باران   چهارشنبه 13 بهمن 1389 18:15

  این ماجرا واقعا اسف باره.جنکلامون که سوخت .تالاب میانکاله به این اوضاع.فکر کنم تا جند سال دیگه بااین توجه مسئولین مجبور باشیم اسم استانمون رو عوض کنیم.البته یه راهکار دیگه هم داریم،تفکر مسئولین روعوض کنیم.بهر حال مل دانشجویان محیط طزیست هم بنوعی مسئولیم

  • داود فداکار

   تفکر مسیولین...!!!!!!!!هنوز یکم زوده انشالا سروکارتون که به اونا افتاد میفهمین کار محالی بنظر می رسه

 • فلامینگو   جمعه 24 دی 1389 16:47

  من با نظر وحید موافقم
  میدونین من تا حالا میانکاله نرفتم ولی میتونم عمق فاجعه رو در کنم چون من دریاچه ارومیه را با تمام وجودم از کودکی احساس کرده بودم و این بلا رو بر سرش آوردند و به پلی افتخار کردند که مایه ی ننگشان بود ولی بدتر از آن این است در جامعه ما نمیتوانی دردت رو به کسی بگی چون درک محیط زیستی در جامعه ما خیلی پایینه
  ولی با این اوصاف من فکر میکنم باید آگاهی مردم رو در تمتمی قشر ها بالا ببریم باید از یه جایی شروع کنیم و کودکان و نوجوانان مهم ترین قشری هستند که میشه باور محیط زیستی در اونها ایجاد کرد
  ما هم باید تمام تلاشمون رو برای حفظ محیط زیستمان تا رسیدن به جامعه ای با باور محیط زیستی به کار بگیریم

  • وحید زمانی

   kash hame mese u fek mikardan

 • آساره   پنجشنبه 23 دی 1389 13:52

  سلام. مطلب خوبی بود آقای زمانی. خیلی برام جالبه شنیدم یکی از چهار پروژه بین المللی که در ایران اجرا شده(متاسفانه بدون دستاورد!!) پروژه حفاظت از تالابها به مبلغ 12 میلیون دلار برای 7 سال بوده. هیچ کدوم از کارها در راستای هم نیست!! پارادوکس در تمام ارکان و تصمیم گیریها و برنامه ریزیهای کشورمون خودنمایی میکنه. این تضادها کی میخوان تمونم یشن خدا عالمه....
  موفق باشید.

  • وحید زمانی

   mabalegh ke miad malum nist koja kharj mishe

 • توکان   دوشنبه 20 دی 1389 21:00

  میانکاله اولین اسمی بود و اولین جایی بود که قبل از اینکه محیط زیست قبول شم شنیدم و باهاش آشنا شدم ...از دور این منطقه رو دیدم و نمیخوام دیدنش با این همه عظمت درونش تبدیل بشه به یک خاطره ...همون طور که دیدن روزهای باپرهیاهوی ارومیه آرزو شد.

  • وحید زمانی

   manam omidvaram

 • maysa   شنبه 18 دی 1389 18:09

  آقای زمانی من اصلا تلویزیون نگاه نمی کنم چون می دونم برنامه های دلخواهم رو نداره.
  تا حدودی بله تقصیر مسئولینه، متاسفانه بین مردم ما فرهنگ سازی نشده. حتی اگه برنامه آموزش محیط زیست هم نشون بده کیه که نگاه می کنه؟ چند درصد از مردم علاقه دارند که نگاه کنند؟ چه فرقی می کنه چه ساعتی پخش بشه؟
  تا حالا چند نفر رو تونستیم قانع کنیم که حفاظت به معنی محروم کردنشون از طبیعت نیست؟ کاهش تعداد جانوران یعنی از بین رفتن چرخه غذایی؟ یا خیلی چیزهای دیگه...
  چند نفر رو میشناسید که بخواد این هارو بدونه؟ من که تا حالا نتونستم کسی رو پیدا کنم که مایل باشه این حرفهارو قبول کنه.

  این مردم هنوز نمی دونند که نباید زباله هاشون رو تو طبیعت رها کنند بعد انتظار دارید درباره حفظ میانکاله یا هر منطقه دیگه اقدام کنند؟

  ببخشید اگه یکم تند رفتم.

  • وحید زمانی

   na hagh ba shomast

 • ناصری   جمعه 17 دی 1389 02:28

  باز هم تأسف.امیدوارم که بتونیم کاری بکنیم ولی تو این کشور با این مسئولین باسواد و متخصص در همه زمینه ها!!!بعید می دونم.به امید روزی که دیگه این خبرارو نشنویم.

  • وحید زمانی

   ممنون آقا یا خانم ناصری از توجه شما

 • داود   جمعه 17 دی 1389 00:22

  فاجعه از پس فاجعه....با این کار کمر تنوع زیستی و حیات وحش را می شکنند....ولی نخواهیم گذاشت..من ...تو...ما...مایی که دوستدار طبیعتیم...

 • maysa   پنجشنبه 16 دی 1389 21:21

  واقعا متاسفم. هم واسه اونهایی که باعث این اتفاقاتند هم واسه خودمون که این همه اخبار رو می شنویم و می بینیم ولی هیچ کاری نمی کنیم.
  با نظر سیما هم تا حدودی موافقم. تالاب به خودی خود هیچ معنایی برای مردم نداره مگر این که یک عنوان حفاظتی بگیره. ولی حتی همین عنوان هم تاثیری نداره. کی غیر از محیط زیستی ها می دونه ذخیره گاه زیستکره یعنی چی؟ کی اهمیت میده پناهگاه حیات وحش یعنی این که شکار ممنوع؟ غیر از اینها، واسه کی ارزش داره که فلان گونه داره منقرض میشه؟ این همه جنگل داره می سوزه؟ جاده زدن وسط پارک ملی یا پناهگاه حیات وحش یعنی نابودی اونها؟ وقتی مردم این هارو نمی دونند مسئولین هم شروع می کنند به ...
  باید مردم آگاه باشن و جلوشون رو بگیرند. ولی ما این مردم رو نداریم...

  • وحید زمانی

   خانم گرگانی فکر نمی کنید نا آگاهی مردم تقصیر مسئولینه؟ تا حالا دیدین تو تلویزیون یک برنامه مستمر آموزشی محیط زیست پخش بشه؟ اما لیگ 3تا کشود رو به طور کامل نشون میده. توجه کردین برنامه های حیات وحش ساعت 12 شب پخش می شه؟

 • سیما   پنجشنبه 16 دی 1389 19:12

  شاید خیلی ها اهمیت تالاب رو درک نکنن! اما وقتی اسامی روش میذاریم مثل پناهگاه حیات وحش! ذخیره گاه زیست کره! تالاب بین المللی ! اینها فقط و فقط اسمی برای نشان دادن اهمیت محیط زیستی یک منطقه است! مردم عادی با شنیدنش اهمیت اونو بیشتر میفهمند! من در مورد میانکاله اینو دیدم! حالا چطور افرادی که خودشونو متولی این مناطق می دونن از اهمیت زیستی و حفاظتی تالاب ، خصوصا یه همچین تالابی غافلند!؟؟
  به نظر من این یک اشتباه نیست! از اون هم فرا تره!
  این کار و امثال این کارهای مثلا توسعه ای!
  فقط بی بها دانستن این گنجینه هاست! بهتره شعار و تعارف رو کنار بذارن و بگن که در وجودشون هیچ ارزشی برای منابع طبیعی قائل نیستند!

  • وحید زمانی

   kamelan ba nazaretun moafegham nemidunam ma ke ghodrate ejrayi nadarim omidvaram ba khabar resani kari bokonim

وبلاگ ها و سایت های تخصصی و غیر تخصصی محیط زیست بسیارند اما این منجر نشد تا سهم خودمان را در تهیه ی یک وبلاگ محیط زیستی ادا نکنیم. روزی که قدم در این راه گذاشتیم اطلاع چندان زیادی نداشتیم، باشد تا دست نوشته های ما رهنمون دیگران شود.
مطالب این وبلاگ پیرامون علوم مختلف محیط زیست، عکس، اطلاعات متفرقه و تجربه هایی است که در این چند سال بدست آورده ایم!
به این امید که زودتر به هدفمان برسیم، که همانا به کارگیری دانشمان در حفاظت و حمایت محیط زیست بکر و اصلاح محیط زیست تخریب شده در تمام تنها سیاره ی زیستای موجود است.

درباره سایت
آرشیو
نویسندگان
تقویم
کلیه حقوق این سایت محفوظ است. طراحـ ـقالبـ: ـنقاشــ